• آیا با وجود کیست تخمدان می توان باردار شد؟ بارداری در صورت وجود کیست تخمدان، چه عوارضی دارد؟

  برای اینکه به یک خانم مبتلا به کیست تخمدان، اجازۀ بارداری بدهیم، ابتدا باید سونوگرافی واژینال رحم و تخمدان­ها انجام شود تا سایز کیست و ماهیت آن بررسی شود. در صورتی که کیست­ها ساده باشند (در تصاویر سونوگرافی دارای اجزای Solid و دیواره نباشند) و سایز آن­ها چندان بزرگ نباشد (کوچک­تر از c4-3)، معمولاً یک دورۀ 2-5/1 ماهه به بیمار فرصت داده و در برخی موارد طی این مدت به بیمار یک تا دو دورۀ LD تجویز می­شود تا سونوگرافی مجدد انجام شود. بیشتر کیست­ های ساده در مدت 2-5/1 ماه برطرف می­­شوند و بعد به بیمار اجازه بارداری داده می­­شود. در صورتی که به­طور ناخواسته بیمار با کیست ساده باردار بشود، معمولاً مشکلی طی بارداری ایجاد نمی­­شود. در مواردی ایجاد درد شکم به دلیل پارگی کیست و پیچ­ خوردگی تخمدان (tort ion) ممکن است سبب شود که بیمار نیاز به عمل اورژانسی پیدا کند. بنابراین، توصیه می­شود بیمار از فعالیت­های بدنی سنگین و یا قرارگرفتن در معرض ضربه به شکم و لگن خودداری کند.

  اما کیست­های Complex (کیست­های دارای اجزای Solid و سپتوم دیواره ضخیم) ابتدا باید بررسی شوند (بررسی آزمایشگاهی مارکرهای نشان­دهنده بدخیمی یا خوش­خیمی). در صورتی که مارکرها نرمال باشند، احتمال بدخیمی کم است، ولی تنها با عمل جراحی (به روش لاپاراسکوپی یا در صورت لزوم لاپاراتومی) و بررسی بافت­های تخمدان پلی­کیستیک برداشته شده در زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست، می­توان نظر قطعی را در مورد ماهیت خوش­خیم و یا بدخیم کیست اعلام کرد. در هر صورت بهتر است ابتدا کیست­ها برطرف شوند و بعد برای بارداری اقدام شود.

  در صورت ابتلای بیمار به کیست­های اندومتریوز (کیست­ های شکلاتی) ، بسته به شدت اندومتریوز و سایز کیست­ها در برخی موارد اجازۀ بارداری به بیمار داده می­شود ولی بیمار همواره باید از نظر سایز کیست­ها و شدت اندومتریوز بررسی شود تا هر موقع جراحی برای برداشتن کیست­ها ضروری بود، اقدام لازم انجام شود.

  نظر بدهید →
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن