• (۱۳ مرداد ۱۳۹۷)

  آقایان، برای افزایش توان باروری، مصرف آنتی‌اکسیدان را فراموش نکنید!

  آقایان، برای افزایش توان باروری، مصرف آنتی‌اکسیدان را فراموش نکنید!

   

   آنتی‌اکسیدان‌ها موادی‌اند که از آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. رادیکال‌های آزاد، به‌طور طبیعی هنگام تجزیۀ مواد غذایی در بدن تولید می‌شوند. البته، هنگامی که در معرض چیزهایی مانند مواد شیمیایی سمی، پرتوهای مضر، دود سیگار یا آلودگی هم قرار بگیرید، رادیکال‌های آزاد در بدن‌تان تولید می‌شود.

  به‌خاطر داشته باشید که اسپرم هم نوعی سلول است، بنابراین منطقی است که افزودن آنتی‌اکسیدان به رژیم غذایی‌تان، سلامت اسپرم‌هایتان را بهبود می‌بخشد. در واقع، پژوهشگران دریافته‌اند که در مردانی که مکمل آنتی‌اکسیدان مصرف می‌کنند، آسیب دیان اِی اسپرم کمتر است. برخی پژوهشگران هم نشان داده‌اند که در خانواده‌هایی که مرد مکمل آنتی‌اکسیدان می‌خورد، نرخ باروری بالاتر است. آنتی‌اکسیدان‌های بسیاری وجود دارند، اما آن‌هایی که تأثیرشان بر سلامت اسپرم مطالعه شده‌است، از این قرارند:

   

  - روی (Zink) که در صدف‌ها، خرچنگ، گوشت قرمز، ماکیان و حبوبات یافت می‌شود.

  - ویتامین C که در میوه‌ها و سبزیجات و به مقدار زیاد در فلفل قرمز، کیوی، پرتقال و گریپ فروت یافت می‌شود.

  - سلنیوم که به مقدار زیاد در مغزهای خوراکی برزیلی و نیز، در ماهی تن، گوشت گاو، بوقلمون و جوجه یافت می‌شود.

  - ویتامین E که در مغزهای خوراکی، غلات، روغن‌ها و سبزیجات برگ‌دار یافت می‌شود.

  - فولیک اسید که در جگر گاو، سبزیجات برگ‌دار، میوه‌ها، حبوبات و لوبیاها موجود است.

  - لیکوپن که در گوجه، زردآلو، گریپ فروت صورتی و هندوانه موجود است.

  شما می‌توانید میزان بیشتری از این مواد غذایی را در رژیم غذایی خود قرار دهید یا از مکمل‌های خوراکی استفاده کنید. البته اعتدال را  فراموش نکنید و در خوردن این غذاها زیاده‌روی نکنید.

  همچنین، از آنجا که برخی مکمل‌ها ممکن است با دیگر داروها تداخل داشته باشند، حتماً با یک پزشک مشورت کنید. همچنین می‌توانید از پزشکتان دربارۀ مقدار مناسب آنتی‌اکسیدان‌ها در برنامۀ غذایی‌تان بپرسید.