• (۲۰ مرداد ۱۳۹۷)

  کیست اندومتریوز: علائم، تشخیص و درمان

  کیست اندومتریوز: علائم، تشخیص و درمان

  اندومتریوم بافت جدار رحم است. در برخی موارد، که علت آن هنوز نامشخص است، این نوع بافت شروع به رشد در جاهای دیجر، مثل لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، روده، مثانه و لگن می‌کند. این وضعیت اندومتریوز نام دارد. اگر این بافت در تخمدان‌ها رشد کند، ایجاد کیست می‌کند که به آن کیست اندومتریال یا کیست اندومتریوز و یا در اصطلاح عامیانه، کیست شکلاتی می‌گویند.

  این نوع کیست می‌تواند عوارض زیر را به‌دنبال داشته باشد:

  - درد مزمن لگنی

  - افزایش خطر سرطان تخمدان

  - اختلال در عملکرد تخمدان

  - ناباروری

  - ایجاد مانع در مسیر درمان ناباروری

  کیست اندومتریوز می‌تواند کاملاً بدون علامت باشد. اما شایع‌ترین علامت آن درد پایدار در قسمت پایینی حفرۀ شکمی است که قبل و در طول پریود، شدیدتر می‌شود. برخی خونریزی قاعدگی شدیدی دارند و برخی نیز هنگام مقاربت درد دارند. همچنین، برخی از مبتلایان به کیست اندومتریوز ممکن است احساس فشار یا زخم داشته باشند.

  به هرحال بسیاری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و وجود کیست هنگام معاینۀ لگنی یا سونوگرافی مشخص شود.

  برای تشخیص کیست اندومتریوز، پزشک از شما شرح حال می‌گیرد و معاینۀ لگنی انجام می‌دهد. همچنین از سونوگرافی یا اِم آر آی کمک می‌گیرد و ممکن است آزمایش خون برای بررسی بدخیمی، بارداری و عفونت درخواست کند. لاپاروسکوپی هم یک شیوۀ تشخیصی دقیق است که پزشک با استفاده از آن می‌تواند ابعاد و محل دقیق اندومتریوز را مشخص کند و بر اساس آن، بهترین شیوۀدرمان را انتخاب کند.

  درمان کیست اندومتریوز بر اساس شدت درد، سن بیمار و اینکه آیا قصد بارداری دارد یا نه، انتخاب می‌شود. پزشک معمولاً یکی از این سه راه را انتخاب می‌کند:

   انتظار همراه با مراقبت و پیگیری: زمانی که بیمار درد ندارد یا سایز کیست کوچک است، پزشک شش تا هشت هفته فرصت می‌دهد و دوباره سونوگرافی می‌کند تا ببیند کیست از بین رفته است یا نه.

  دارودرمانی: پزشک ممکن است از دارو برای کوچک کردن کیست استفاده کند. داروهای مورد استفاده  آگونیست‌های گنادوتروپین‌ها هستند باعث توقف تولید پروژسترون و در نتیجه توقف عملکرد تخمدان‌ها و ایجاد یائسگی موقت می‌شوند. البته این داروها ممکن است عوارضی مثل گرگرفتگی، پوکی استخوان و کاهش میل جنسی داشته باشند. اگر قصد بارداری دارید، نباید از این داروها استفاده کنید.

  جراحی: اگر درد شدید باشد، داروها بی‌اثر باشند و یا سایز کیست از ۴ سانتی‌متر بیشتر باشد، پزشک درمان جراحی لاپاروسکوپی را پیشنهاد می‌کند. این اقدام از پیچ‌خوردگی یا پارگی کیست که عوارض بسیار خطرناکی دارد، جلوگیری می‌کند.