برنامه پایان ناباروری
  • (۳ دی ۱۳۹۷)

  همۀ آنچه باید دربارۀ کورتاژ بدانید!

   کورتاژ (D&C) یک جراحی سرپایی است که در آن، پزشک با استفاده از اسپکولوم سرویکس یا همان دهانۀ رحم را باز می‌کند و با یک ابزار خاص پوشش رحم را می‌تراشد یا از آن نمونه‌برداری می‌کند.  در

  کورتاژ به دلایل زیر انجام می‌شود:

  - خارج کردن بافت‌های باقی‌مانده از جفت در داخل رحم، هنگام سقط جنین یا پس از آن؛ این کار ضروری است، زیرا باقی ماندن این بافت‌ها می‌تواند باعث ایجاد عوارضی مانند عفونت و خونریزی شدید شود. البته در صورتی ممکن است از این روش استفاده شود که سقط جنین پس از هفتۀ دهم تا دوازدهم بارداری رخ داده باشد. در صورت سقط جنین پیش از هفته دهم، بدن به صورت طبیعی بافت‌های باقی‌مانده را دفع می‌کند.

  - تشخیص یا درمان خونریزی غیرعادی رحم؛ پزشک با انجام کورتاژ می‌تواند مشکلاتی مانند پولیپ، فیبروم یا میوم، عدم تعادل هورمونی و سرطان رحم را تشخیص دهد.

  در کورتاژ تشخیصی، نمونه‌ای از بافت رحم برای بررسی برداشته و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

  پزشک می‌تواند کورتاژ را در مطب کلینیک یا بیمارستان انجام دهد.  این جراحی سرپایی حدود ده تا پانزده دقیقه طول می‌کشد، اما ممکن است چند ساعتی پس از عمل برای مراقبت‌های پس از عمل بیمار را نگه دارند. مانند هر جراحی دیگر لازم است که بیمار گزارش دقیقی از وضعیت پزشکی خود به پزشک ارائه کند. به‌ویژه لازم است موارد زیر حتماً به پزشک اطلاع داده شود:

  - اگر بیمار شک دارد که باردار است یا نه

  - هر نوع حساسیت به دارو

  - سابقۀ اختلالات خونی و مشکلات انعقادی

  کورتاژ ممکن است با بیهوشی عمومی، بیهوشی نخاعی یا بی‌حسی موضعی انجام شود.

  کورتاژ نیز همچون دیگر جراحی‌ها ممکن است عوارضی داشته باشد و چند روز گرفتگی، لکه‌بینی، درد و خونریزی خفیف  و بی‌نظمی در سیکل قاعدگی بعدی از جمله عوارض خفیف آن‌اند. اما در صورت بروز عوارض زیر حتماً باید به پزشک مراجعه شود:

  - خونریزی شدید یا طولانی

  - لخته شدن خون

  - تب

  - درد شدید

  - ترشحات واژینال بدبو

  همچنین، بیمارانی که کورتاژ می‌شوند باید به این نکته توجه کنند که مدتی طول می‌کشد که دهانۀ رحم به اندازه طبیعی برگردد و تا آن زمان، خطر عفونت رحم زیاد است. بنابراین، معمولاً توصیه می‌شود که بیمار تا دو هفته پس از کورتاژ، نزدیکی نداشته باشد. البته بهتر است بیماران دربارۀ زمان مناسب برای نزدیکی و دیگر مراقبت‌های لازم، با پزشک خود مشورت کنند.
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن