• (۲۵ مهر ۱۳۹۸)

  فریز تخمک؛ تضمین توان باروری در آینده

  احتمالاً اصطلاح فریز یا انجماد تخمک به گوشتان خورده است. فریز تخمک یکی از روش‌های حفظ باروری است. یعنی پس از مصرف داروهای تحریک تخمک‌گذاری و هنگام آزاد شدن تخمک‌ها، عمل پانکچر تخمدان یا برداشتن تخمک از تخمدان انجام می‌شود و این تخمک‌ها در تانک ازُت فریز یا منجمد می‌شوند. این کار باعث می‌شود که تخمک‌ها با همان کیفیت اولیه سال‌ها باقی بمانند تا هر وقت شما قصد بارداری داشتید، بتوانید از آنها برای تشکیل جنین استفاده کنید.

  روش فریز تخمک برای آنهایی که ممکن است دیر ازدواج کنند و بچه‌دار شوند، در واقع نوعی پس‌انداز توان باروری است. همچنین، بعضی از خانم‌ها در معرض خطر نارسایی زودرس تخمدان یا همان یائسگی زودرس قرار دارند. این گروه از خانم‌ها نیز می‌توانند پیش از اتمام ذخیره تخمدان، از روش فریز تخمک استفاده کنند. گروه دیگری از خانم‌ها که فریز تخمک تأثیر مهمی در کیفیت زندگی‌شان در آینده دارد، آنهایی هستند که مبتلا به سرطان می‌شوند. از آنجا که درمان‌های سرطان ممکن است توان باروری فرد را از بین ببرد، پیش از شروع درمان، لازم است که اقدام لازم برای حفظ باروری، یعنی فریز تخمک، انجام شود تا پس از پایان یافتن درمان و بهبود بیماری، همچنان شانس بارداری با استفاده از تخمک فریزشده را داشته باشد.

  بهتر است این نکات را دربارۀ فریز تخمک بدانید:

  - بعد از سی سالگی کیفیت تخمک‌ها و توان باروری به‌تدریج شروع به کاهش می‌کند و از سی و پنج سالگی روند کاهش توان باروری شتاب می‌گیرد. به همین دلیل، هرچه در سنین پایین‌تر برای فریز تخمک اقدام کنید، یعنی تخمک‌های با کیفیت‌تری را ذخیره می‌کنید و در نتیجه، شانس بارداری‌تان در آینده افزایش می‌یابد.

  - شانس موفقیت آی وی اف (IVF) با تخمک فریزشده به زمان تخمک‌گیری و فریز آن بستگی دارد، نه زمان انتقال جنین. برای نمونه، اگر شما در سن سی سالگی تخمک‌تان را منجمد کنید و در چهل سالگی آی وی اف کنید، انگار زمان را در سی سالگی متوقف کرده‌اید و شانس بارداری‌تان همانند سی سالگی است. بنابراین هرچه زودتر تخمک را فریز کنید، بهتر است.

  - تخمک منجمد را می‌توان سال‌ها در شرایط فریز نگه داشت، بدون آنکه کیفیت آن تغییر کند. روند ذوب تخمک منجمد برای آی وی اف نیز هیچ تغییری در کیفیت تخمک ایجاد نمی‌کند.

  - خدمات فریز تخمک، اسپرم و جنین در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا ارائه می‌شود.