• (۱۰ خرداد ۱۳۹۷)

  HPV یا ویروس پاپیلومای انسان

  ویروس‌های پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از ویروس‌های مرتبط‌اند که  می‌توانند باعث ایجاد زگیل در نقاط مختلف بدن شوند. حدود 200 نوع از این ویروس وجود دارد که حدود 40 نوع از آن‌ها می‌توانند سیستم تناسلی را درگیر کنند. این ویروس‌ها از طریق ارتباط جنسی با فرد مبتلا منتقل می‌شوند.

  اچ پی وی‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند؛ به دو دسته تقیسم می‌شوند:

  -       کم خطر که می‌تواند زگیل تناسلی ایجاد کند.

  -       پرخطر که می‌تواند موجب بروز سرطان‌های زیر شود:

  ·       سرطان سرویکس (دهانه رحم)

  ·       سرطان مقعد

  ·       برخی از انواع سرطان‌های دهان و گلو

  ·       سرطان فرج (وولار)

  ·       سرطان واژن

  ·       سرطان آلت

  HPV از جمله شایع‌ترین بیماری‌های انتقال یابنده از راه ارتباط جنسی است. هر فردی که به لحاظ جنسی فعال باشد، ممکن است به آن مبتلا شود. اما اگر فرد یا افراد متعدد رابطه جنسی داشته باشد یا با شخصی رابطه داشته باشد که او با اشخاص متعدد رابطه جنسی دارد، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارد. در برخی مبتلایان به این عفونت، زگیل‌های تناسلی رشد می‌کند. اما برخی هیچ علامتی ندارند.

  اغلب عفونت‌های HPV پرخطر، پس از 1 تا 2 سال از بین می‌روند و موجب سرطان می‌شوند. برخی از عفونت‌ها هم سال‌ها باقی می‌مانند. این دسته از عفونت‌ها می‌توانند موجب تغییرات سلولی شوند و اگر درمان نشوند، به سرطان بیانجامند.

  در زنان با تست پاپ اسمیر می‌توان تغییرات دهانه رحم را که ممکن است سرطانی شوند، تشخیص داد. تست پاپ اسمیر همراه با تست‌های HPV برای غربالگری سرطان دهانه رحم (سرویکس) استفاده می‌شوند. استفاده از کاندوم‌های لاتکسی تا حد زیادی خطر ابتلا و انتقال HPV را کاهش می‌دهد، ولی این خطر را کاملاً از بین نمی‌برد.

  مطمئن‌ترین راه برای پیشگیری از ابتلا و انتقال، نداشتن رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال با افراد مبتلا یا مشکوک است.

  واکسن HPV می‌تواند از ابتلا به برخی از ویرس های HPV، از جمله برخی از انواع سرطان زای آن، پیشگیری کند.

   

  چه کسانی باید واکسن HPV بزنند؟

  همه دختران و پسران 11 یا 12 ساله باید سری واکسن‌های توصیه شده HPV را دریافت کنند. نوجوانانی که در این سنین واکسن نزده باشند، باید در این فرصت واکسن بزنند.

  دریافت این واکسن برای خانم‌ها تا سن 26 سالگی و آقایان تا سن 21 سالگی توصیه می‌شود. همچنین، دریافت واکسن HPV به این افراد (اگر در جوانی واکسن نزده باشند) توصیه می‌شود:

  ·       مردان جوان هم جنس گرا

  ·       افراد جوان تراجنسی

  ·       افراد جوان مبتلا به اختلال سیستم ایمنی (مانند مبتلایان به ایدز)

  نکته: تزریق واکسن تا سنین 11 تا 12 سالگی به این دلیل توصیه می‌شود که بیشترین تأثیر این سری واکسن‌ها تا  قبل از قرار گرفتن در معرض HPV است. لازم نیست منتظر رسیدن فرزندانتان به سن بلوغ و آغاز دوره فعالیت جنسی‌شان شوید. بهترین سن دریافت این واکسن‌ها قبل از بلوغ است.