برنامه پایان ناباروری
  • (۲۳ بهمن ۱۳۹۷)

  کم‌کاری تیروئید و ناباروری

  شاید بسیاری از شما ندانید که کم‌کاری تیروئید می‌تواند باعث ناباروری زنان و مردان و سقط جنین شود. اما خوب است بدانید که کم‌کاری تیروئید یعنی کاهش تولید هورمون از این غدۀ مهم بدن و این کمبود هورمون می‌تواند عملکرد همۀ بدن، از جمله سیستم تولید مثلی را دچار اختلال کند.

  شانس بارداری خانم‌های مبتلا به کم‌کاری تیروئید کمتر از خانم‌هایی است که تیروئیدشان عملکرد مناسب دارد، زیرا کم‌کاری تیروئید باعث اختلال در چرخۀ تخمک‌گذاری می‌شود. همچنین، اگرچه آقایان کمتر به کم‌کاری تیروئید مبتلا می‌شوند، اما در صورت ابتلا میل جنسی و تولید اسپرم در آنها کاهش می‌یابد.

  گذشته از این موارد، کم‌کاری تیروئید با عوارضی مانند احساس خستگی و ضعف در عضلات همراه است که این وضعیت می‌تواند میل به رابطۀ جنسی و در نتیجه شانس بارداری را کاهش دهد.

  اگر اقدام به بارداری کرده‌اید و موفق نشده‌اید یا سقط مکرر جنین داشته‌اید، بهتر است با انجام آزمایش خون و ارزیابی سطح هورمون محرک تیروئید یا TSH وضعیت عملکرد تیروئیدتان بررسی شود. بالا بودن این هورمون نشانۀ کم‌کاری تیروئید است و با افزایش سن احتمال بروز این اختلال بیشتر می‌شود.

  به‌جز ناباروری و سقط جنین، علائمی مانند احساس خستگی، ضعف عضلانی، سرماخوردگی‌های مکرر، قاعدگی‌های نامنظم و یا شدید در خانم‌ها، یبوست، خشک شدن پوست و کاهش میل جنسی می‌تواند نشانۀ کم‌کاری تیروئید باشد. البته ممکن است فرد مبتلا هیچ علامتی نداشته باشد و کم‌کاری تیروئیدش به‌صورت تصادفی کشف شود.

  البته این اختلال به‌راحتی با دارو قابل کنترل است.   با مصرف هورمون مصنوعی تیروئید، لووتیروکسین، پس از مدتی، که ممکن است چند ماه طول بکشد، سطح هورمون به میزان مناسب می‌رسد، خطر سقط جنین و دیگر علائم برطرف می‌شوند و شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند.

  همچنین، خانم‌های مبتلا به کم‌کاری تیروئید باید در دورۀ بارداری نیز طبق نظر پزشک‌شان دارو مصرف کنند و با انجام آزمایش‌های منظم، از مناسب بود سطح این هورمون در خون مطمئن شوند. زیرا همان‌طور که گفته شد، کم‌کاری شدید تیروئید سلامت جنین را تهدید می‌کند و خطر سقط جنین را به‌دنبال دارد.
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن