• (۳ مهر ۱۳۹۹)

  هر انسانی باید این فرصت را داشته باشد که زندگی سالم و طولانی را تجربه کند. سالمندی، یا همان سال های بعد از 60 سالگی با چالش ها و فرصت هایی همراه است. افزایش تقاضا برای استفاده از خدمات بهداشتی تخصصی و طولانی مدت، جزو چالش های این دوران است. از طرفی حضور این افراد باتجربه در خانواده ها و محله های شهر که نیروی کار داوطلب و غیررسمی هستند به پیشرفت جوامع کمک خواهد کرد. روز جهانی سالمندان در سازمان ملل متحد با شعاری متناسب با اوضاع این روزهای جهان گرامی داشته می شود. شعار سال 2020، "همه گیری ها: آیا نحوه رسیدن ما به دوران پیری را تغییر می دهند؟"* می باشد.

  سال 2020، سی امین سالگرد روز جهانی سالمندان در سازمان ملل متحد (UNIDOP) است. امسال شاهد ظهور COVID-19 هستیم که باعث ایجاد آشفتگی در سراسر جهان شده است. با توجه به خطر بالاتر درگیری افراد مسن در همه گیری ها، سیاست ها و برنامه ریزی کشورها باید در جهت آگاهی از نیازهای ویژه ایشان باشد. مشارکت افراد سالمند در مراقبت از سلامتی خود و آمادگی ایشان برای مواجهه با همه گیری ها حائز اهمیت است.

  امسال همچنین "سال پرستار و ماما" نامگذاری شده است. حرفه پرستاری و بالاخص مراقبت از اقشار ضعیف (از جمله افراد کم توان یا کم درآمد)، نقش مراقبین بهداشتی در کمک به سلامت افراد مسن را برجسته می کند.

  دهه پیری سالم (2030-2020) فرصتی برای گرد هم آمدن دولت مردان، جامعه شناسان، مراقبین بهداشتی و سایر گروه ها است تا در خصوص سلامت دوران سالمندی و چالش های پیش روی آن، به بحث و برنامه ریزی بپردازند. سومین هدف از اهداف توسعه پایدار که "تضمین زندگی سالم و ارتقاء رفاه در همه سنین" است بطور مستقیم با موضوع سالمندی در ارتباط است. دستیابی به این هدف در گروی برقراری عدالت اجتماعی و متضمن تکریم سالمندان است.

  نگاهی آماری به جمعیت سالمند:

  آمار سالمندان در سال 2019، 703 میلیون نفر بوده است که حدود 261 میلیون نفر در شرق و جنوب شرقی آسیا و بیش از 200 میلیون نفر در اروپا و آمریکای شمالی سکونت داشته اند.

  پیش بینی می شود طی سه دهه آینده تعداد افراد مسن در سراسر جهان بیش از دو برابر شود و در سال 2050 به بیش از 5/1 میلیارد نفر برسد. در تمام مناطق جهان، جمعیت افراد مسن بین سال های 2019 و 2050 افزایش خواهد یافت. بیشترین افزایش مربوط به آسیای شرقی و جنوب شرقی خواهد بود و سریعترین افزایش در شمال آفریقا و آسیای غربی (از جمله ایران) اتفاق خواهد افتاد. در مقابل، انتظار می رود این افزایش در استرالیا و نیوزلند که در حال حاضر، جمعیت آنها مسن تر از سایر مناطق جهان است نسبتا کم باشد.

  با توجه به افزایش سریع جمعیت سالمندان طی سه دهه آینده در ایران، برنامه ریزی بمنظور آمادگی مواجهه با مشکلات این افراد، و نیز جایگزینی نسل جوان حائز اهمیت می باشد.

   

  - برگرفته از سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل متحد

   ?Pandemics: Do They Change How We Address Age and Ageing*