• (۲۱ آذر ۱۳۹۸)

  کلستاز بارداری چیست؟

  حدود ۱ تا ۲ درصد از خانم‌های باردار به کلستاز بارداری مبتلا می‌شوند. کلستاز بارداری وضعیتی است که مایع صفرا به‌طور عادی داخل مجاری صفراوی جریان پیدا نمی‌کند و املاح صفراوی در پوست جمع می‌شوند که این تجمع می‌تواند باعث خارش شود.

  این وضعیت به‌دلیل تأثیر هورمون‌های بارداری بر عملکرد کیسۀ صفرا و کاهش یا توقف جریان صفرا بروز می‌کند. کیسۀصفرا دربردارندۀ صفرا است که در کبد تولید می‌شود و برای هضم چربی‌ها در بدن ضروری است. اگر جریان صفرا متوقف یا کند شود، اسیدهای صفراوی در کبد ایجاد شکل می‌گیرند و در  خون پخش می‌شوند.

  در بارداری‌های چندقلویی، خانم‌های دارای سابقۀ آسیب کبدی و همچنین خانم‌های که مادر یا خواهرشان سابقۀ ابتلا به کلستاز بارداری دارند، احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

  خارش در دست‌ها و پاها، تیره شدن رنگ ادرار، احساس خستگی، بی‌اشتهایی و روشن شدن رنگ مدفوع از جمله علائم کلستاز بارداری‌اند. اما اغلب خانم‌های مبتلا فقط متوجه علامت خارش می‌شوند.

  بنابراین، خارش در خانم‌های باردار باید جدی گرفته شود، زیرا ممکن است علامت اولیه کولستاز باشد که خطرناک است و اگر دیر تشخیص داده شود، عوارض جدی برای مادر و جنین دارد. اگر خانم باردار دچار خارش باشد، باید سطح آنزیم‌های کبدی و بیلی‌روبین او از طریق آزمایش خون بررسی شود و اگر بالا بود، اقدامات درمانی لازم انجام شود.