برنامه پایان ناباروری
  • (۲۱ اسفند ۱۳۹۷)

  کمبود پروتئین c و نقش آن در بروز عوارض بارداری و سقط جنین

  پروتئین C پروتئینی است که در کبد ساخته می‌شود و سپس وارد سیستم گردش خون می‌شود. کارکرد اصلی این پروتئین مسدود کردن دیگر پروتئین‌های انعقادی است و از این طرق، مانع تشکیل لخته در خون می‌شود.

  در اختلال کمبود پروتئین C، بدن قادر به تولید میزان کافی پروتئین C نیست. خطر اصلی کمبود پروتئین C افزایش احتمال لخته شدن خون است. البته، شدت کمبود پروتئین C می‌تواند کم یا زیاد باشد. در موارد خفیف، فرد دچار لخته شدن خون نمی‌شود.

  این عارضه، در زمان بارداری می‌تواند به سقط جنین منجر شود و سلامت مادر و جنین را تهدید کند. همچنین، نوزادان مبتلا به کمبود پروتئین C در معرض خطر مرگ ناشی از ایجاد لخته های در سیستم گردش خون شوند.

  علل کمبود پروتئین C:

  کمبود پروتئین C می‌تواند وراثتی یا اکتسابی باشد. کمبود اکتسابی پروتئین C می‌تواند ناشی از دلایل زیر باشد:

  پروتئین C ارثی و یا اکتسابی است، از دلایل مرتبط با ابتلای اکتسابی به این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  - نارسایی کبد

  - کمبود ویتامین K

  - برداشتن رودۀ کوچک

  - وجود توده‌های متعدد در بدن

  - بروز اختلالات انعقادی به دلیل عفونت‌های خونی و باکتریایی

  - مصرف آنتی‌بیوتیک طی چند روز، بدون دریافت مواد غذایی مناسب

  - مصرف رقیق‌کننده‌های خون، مانند وارفارین

  تشخیص کمبود پروتئین C:

  راه مطمئن تشخیص کمبود پروتئین C آزمایش خون   است. البته، در صورت مصرف وارفارین، آزمایش باید دست‌کم دو هفته پس از قطع مصرف آن انجام شود. اگر اعضای خانواده نیز آزمایش بدهند، می‌توان به تشخیص کمبود وراثتی پروتئین C رسید.

  درمان کمبود پروتئین C:

  پیش از رسیدن این بیماری به مرحلۀ درمان، باید به پیشگیری از بروز آن توجه کرد. اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از لخته شدن خون، نه تنها برای مبتلایان به کمبود پروتئین C لازم است، بلکه برای دیگر افراد نیز سودمند است. کاهش وزن، مصرف نکردن دخانیات و فعالیت بدنی منظم از جمله راهکارهای مؤثر برای پیشگیری از لخته شدن خون است.

   اما برای آن دسته از مبتلایان به کمبود پروتئین C که به دلایل گوناگون، از جمله پیشگیری از بارداری، درمان سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و یا درمان ناباروری، داروهای حاوی استروژن و پروژسترون مصرف می‌کنند، قطع مصرف این داروها ضروری است.

   مبتلایان به کمبود وراثتب پروتئین C که دارای لخته های خونی دارند، باید داروهای رقیق‌کنندۀ خون مصرف کنند، اما اگر سابقۀ تشکیل لخته‌های خونی ندارند، تجویز داروهای رقیق‌کنندۀ خون برای آنها فقط در مواردی توصیه می‌شود که ریسک لخته شدن خون در آنها بالا است. پس از انجام جراحی و در دوره‌هایی که فرد ناگزیر از نداشتن تحرک به مدت طولانی است، از جملۀ این موارد است. در چنین مواردی، ممکن است مصرف کنستانتره پروتئین C نیز تجویز شود.
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن