برنامه پایان ناباروری
  • (۲۵ دی ۱۳۹۷)

  روند انجام کار برای مراجعان کلینیک سقط مکرر:

  منظور از سقط مکرر، حداقل سقط خود‌به‌خودی جنین است که به بررسی نیاز دارد.

  منظور از سقط نیز، از دست رفتن طبیعی محصول بارداری، طی سه‌ماهۀ نخست بارداری (زیر ۲۰ هفته) سقط می‌گویند.

  ویزیت اول:

  شما پس از ورود به مرکز با مراجعه به واحد پذیرش مرکزی در طبقه اول به قسمت نوبت‌دهی دیجیتال مراجعه می‌کنید و با وارد کردن کد ملی نوبت می‌گیرید. پس از آن،  باید منتظر بمانید تا از طریق یکی از باجه‌های پذیرش فرا خوانده شوید. پس از مراجعه به باجه، همکار واحد پذیرش مرکزی مشخصات فردی شما و همسرتان را به سیستم داخلی مرکز وارد می‌کند. پس از رؤیت شناسنامه‌ها برای احراز زوجیت، به خانم نوبت ویزیت اول زنان و پاپ اسمیر (در صورتی که در یک سال سال گذشته پاپ اسمیر انجام نداده باشد و شرایط انجام پاپ اسمیر را هم داشته باشد)، و به آقا نوبت ویزیت اول مردان و آزمایش اسپرم داده می‌شود.

   پس از تکمیل روند پذیرش اولیه، به طبقۀ سوم- واحد 17 (برای ویزیت اول زنان و مردان) راهنمایی می‌شوید. در واحد 17، خانم توسط پزشک متخصص زنان (فوق تخصص ناباروری و سقط مکرر) ویزیت می‌شود. در این ویزیت، خانم مدارک پزشکی قبلی خود را ارائه می‌کند و پزشک گرفتن تاریخچۀ مشکل و بررسی مدارک و ثبت آن در پرونده، اقدامات تشخیصی لازم برای یافتن علت سقط مکرر را درخواست می‌کنند.

  اقدامات تشخیصی اولیه:

  الف) آزمایش‌ها:

  نخستین اقدام تشخیصی، انجام ۴ آزمایش خون است که سه آزمایش در همان روز مراجعه انجام می‌شود. این سه آزمایش نیاز به شرایط خاصی ندارد و می‌توان در هر شرایطی انجام داد. از این سه آزمایش، دو آزمایش در طبقه دوم، واحد آزمایشگاه ژنتیک انجام می‌شود که یکی از آنها مربوط به آقا (آزمایش کاریوتایپ) است. آزمایش سوم در  در طبقه اول، واحد آزمایشگاه تشخیص طبی انجام می‌شود.

  آزمایش چهارم آزمایشات هورمونی است که خانم باید در روز دوم و یا سوم قاعدگی انجام دهد.

  شرایط آزمایش هورمونی:

  این آزمایش باید در روز دوم یا سوم سیکل قاعدگی انجام شود. برای انجام آزمایش هورمونی، خانم باید ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشد و از دو تا سه روز قبل از آزمایش، نزدیکی، تحریک سینه  و فعالیت‌های بدنی شدید، مثل ورزش، انجام نداده باشد. در ضمن شب قبل از آزمایش خانم باید خواب کافی داشته باشد و بین بیدار شدن از خواب و انجام آزمایش حداقل ۲ ساعت فاصله باشد. این آزمایش باید بین ساعات ۸ تا ۱۰ صبح انجام شود.

  ویزیت دوم:

  اقدامات درخواستی دیگر شامل عکس رنگی و سونوگرافی در روز ۸ تا ۱۲ قاعدگی است. یادآوری این نکته ضروری است که شروع سیکل قاعدگی از روز شروع خونریزی روان پریود است و لکه‌بینی جزو آن حساب نمی‌شود.

  اگر عکس رنگی و سونوگرافی درخواست شود، این دو اقدام تشخیصی پیش از ویزیت دوم در واحد رادیولوژی مرکز انجام می‌شود. بنابراین، برای ویزیت دوم و عکس رنگی و سونوگرافی واژینال، باید در روزهای ۸ تا ۱۲ قاعدگی مراجعه کنید. برای نوبت‌گیری عکس رنگی و سونوگرافی واژینال هم باید روز اول قاعدگی با شماره 23519-021 تماس بگیرید و با داخلی 208 برای نوبت عکس رنگی، با داخلی 210 برای نوبت سونوگرافی و با داخلی 824 برای نوبت ویزیت دوم تماس بگیرید.

  پس از این‌که در واحد رادیولوژی، عکس رنگی رحم و سونوگرافی واژینال را انجام دادید و گزارش آنها را دریافت کردید، با این‌ گزارش‌ها و نتایج آزمایش‌ها برای ویزیت دوم به کلینیک سقط مکرر در طبقه دوم مراجعه کنید.

  دو نکتۀ مهم:

  ۱) در بررسی‌هایی که برای علل سقط مکرر انجام می‌شود، در بعضی موارد ممکن است مشخص شود که خانم و یا آقا پیش از بارداری مجدد نیاز به  درمان خاصی دارند تا سقط جنین تکرار نشود. بنابراین، به زوج‌های مراجعه‌کننده به کلینیک سقط مکرر توصیه می‌شود که تا زمانی که کلینیک سقط مکرر اجازۀ بارداری نداده است، حتماً از یک روش مطمئن پیشگیری از بارداری داشته باشند.

  ۲) علل ایمونولوژیک، علل عفونی، علل آناتومیک سیستم باروری، علل انعقادی و علل ژنتیکی می‌توانند باعث سقط مکرر شوند. بنابراین، ممکن است در روند تشخیص و درمان به مشاوره با متخصصان هر یک از زمینه‌های پیش‌گفته نیاز باشد. متخصصان هر یک از این حوزه‌ها در واحد مشاورات حضور دارند و از توصیه‌ها و مشاوره‌های این متخصصان محترم در روند درمان استفاده می‌شود.
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن