• (۲۲ آذر ۱۳۹۷)

  خطرات استفاده از راکوتان در دورۀ بارداری

   قرص راکوتان یا آکوتان (ایزوترتینوئین) دارویی است که با منقبض کردن غدد چربی و کم کردن ترشحات آنها، باکتری مولد آکنه را مهار می‌کند. اما سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از این دارو را فقط برای آکنه‌های شدید و مقاوم تأیید کرده است.

  منظور از آکنۀ شدید و مقاوم آن دسته از آکنه‌هایی است که باعث التهاب و درد می‌شوند، جایشان باقی می‌ماند و با درمان‌های معمول و آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی از بین نمی‌روند.

  مصرف این دارو در دورۀ بارداری بسیار خطرناک است، زیرا باعث بروز ناهنجاری‌های متعدد ساختاری و عصبی در جنین می‌شود.

  ایجاد ناهنجاری در صورت، چشم، گوش، جمجمه، اعصاب مرکزی، قلب و عروق و کلیه، کاهش ضریب هوشی، سقط جنین و زایمان زودرس از جمله  عوارض این دارو است و به همین دلیل، مصرف آن در دورۀ بارداری مطلقاً ممنوع است.

  بنابراین، لازم است قبل از تجویز این دارو برای زنانی که در سن باروری قرار دارند، دو تست بارداری به فاصله بیست روز انجام شود و در صورت منفی بودن نتایج، مصرف دارو آغاز شود.

  همچنین، این دسته از خانم‌ها باید در طول مصرف راکوتان ماهانه تست بارداری انجام دهند و یک ماه پس از قطع مصرف دارو هم، لازم است این است انجام شود.

  با توجه به عوارض شدید این دارو برای جنین، بهتر است از یک ماه قبل از شروع مصرف، خانم‌هایی که به لحاظ جنسی فعال‌اند، از دو روش پیشگیری از بارداری به‌طور همزمان استفاده کنند و تا یک ماه پس از اتمام مصرف نیز، این روند را ادامه دهند.

   اگر در طول مصرف راکوتان، بارداری رخ دهد، مصرف دارو باید فوراً قطع شود و بیمار به پزشک متخصص زنان مراجعه کند تا بررسی‌ها و اقدامات لازم انجام شود.