برنامه پایان ناباروری
  • (۶ دی ۱۳۹۷)

  انواع ناهنجاری‌های ساختاری رحم و خطرات آنها برای بارداری:

  ناهنجاری در شکل رحم می‌تواند یکی از عوامل خطر سقط جنین و گاه علت سقط مکرر باشد. البته، فقط برخی از انواع ناهنجاری‌های ساختاری رحم می‌توانند خطر سقط جنین ایجاد کنند لازم است درمان شوند و بقیۀ آن‌ها اغلب تأثیری در بارداری ندارند. حدود هشت تا بیست‌وشش درصد از سقط‌های مکرر به علت ناهنجاری رحم اتفاق می‌افتند.

  برخی از ناهنجاری‌های رحم از بدو تولد وجود دارند و برخی در بزرگسالی شکل می‌گیرند. اغلب خانم‌های مبتلا به ناهنجاری رحم تا پیش از اقدام برای بارداری، هیچ علامتی ندارند. ناهنجاری‌های مادرزادی رحم اغلب پس از هیستروسکوپی یا هیستروسالپنگوگرافی (عکس رنگی رحم) تشخیص داده می‌شود.

  انواع ناهنجاری‌های رحم:

  سپتوم رحمی (رحم سپتوم‌دار): این ناهنجاری شایع‌ترین ناهنجاری ساختاری رحم است و حدود یک‌سوم ناهنجاری‌های رحمی را تشکیل می‌دهد. سپتوم یک بافت فیبروز است که بخشی از رحم یا کل آن به بخش‌هایی بدون خون‌رسانی کافی تجزیه می‌کند. اگر تخمک بارورشده روی سپتوم لانه‌گزینی کند، جفت نمی‌تواند به خوبی رشد کند و خطر سقط جنین ایجاد می‌شود. خطر سقط جنین برای خانم‌هایی که سپتوم رحمی دارند، حدود ۲۵ تا ۴۵ درصد گزارش شده است و اگر خانمی که رحم سپتوم‌دار دارد، دچار سقط جنین نشود، همچنان در معرض زایمان زودرس قرار دارد.

  درمان سپتوم رحمی یک جراحی کوچک طی انجام هیستروسکوپی و برداشتن سپتوم یا همان بافت ناهنجار است. برداشتن سپتوم شانس بارداری موفق را بسیار افزایش می‌دهد.

  رحم دوشاخ یا قلب‌شکل: در این نوع ناهنجاری یک انحنا، فرورفتگی یا قوس به داخل، بالای رحم وجود دارد. رحم دوشاخ در زمرۀ ناهنجاری مجرای مولرین قرار می‌گیرد و در نتیجه، نوعی ناهنجاری مادرزادی است. اغلب زنانی که رحم دوشاخ دارند، در بارداری مشکلی ندارند، اما در برخی از آنها این ناهنجاری می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. همچنین، این نوع ناهنجاری معمولاً باعث سقط در سه‌ماه‍ۀ نخست بارداری نمی‌شود، بلکه در مواردی ممکن است باعث سقط در سه‌ماهۀ دوم بارداری شود.

  این ناهنجاری معمولاً به درمان نیازی ندارد، مگر در مواردی که نارسایی سرویکس یا دهانۀ رحم و خطر زایمان زودرس وجود داشته باشد که در این صورت سرکلاژ یا همان دوختن دهانۀ رحم انجام می‌شود.

  رحم تک‌شاخ: در این ناهنجاری مادرزادی، رحم کوچک‌تر از حد نرمال است و در واقع نیمی از رحم به‌درستی رشد نکرده است. رحم تک‌شاخ خطر بارداری خارج رحمی، سقط جنین و زایمان زودرس را به همراه دارد. برعکس رحم دوشاخ، خانم‌هایی که رحم تک‌شاخ دارند، پیش از بارداری ممکن است علائمی داشته باشند، مانند پریودهای بسیار دردناک به دلیل برگشت خون به داخل شاخ رحم. خانم‌هایی که رحم تک‌شاخ دارند اغلب به‌جای دو لولۀ فالوپ (لولۀ رحمی) یک لولۀ فالوپ دارند که احتمال ناباروری اولیه را افزایش می‌دهد.

  تنها درمان پذیرفته‌شده برای این ناهنجاری، برداشتن شاخ یا نوک رحم و در برخی موارد، سرکلاژ برای کاستن خطر زایمان زودرس است.

  رحم دوتایی: در این ناهنجاری دو رحم و حتی گاه دو سرویکس و دو واژن در بدن خانم وجود دارد. این ناهنجاری بسیار نادر است و علت ژنتیکی دارد. اغلب خانم‌های مبتلا به این ناهنجاری نیز تا پیش از بارداری متوجه آن نمی‌شوند، البته ممکن است پریودهای سنگین داشته باشند.

  این ناهنجاری با خطر بالای سقط جنین و زایمان زودرس همراه است و خانم‌هایی که این ناهنجاری در آنها تشخیص داده می‌شود، باید حتماً مراقبت‌های مخصوص بارداری‌های پرخطر را دریافت کنند.

  رحم Tشکل: این ناهنجاری نیز با افزایش خطر سقط جنین و زایمان زودرس همراه است و بیشتر در کسانی دیده شده است که مادران‌شان دی‌اتیل‌استیل‌برستول، نوعی خاصی از  استروژن مصنوعی که در  سال‌های ۱۹۳۸-۱۹۷۱ تجویز می‌شد، مصرف کرده بودند. بعدها مشخص شد که این دارو عوارض دیگری برای بارداری نیز به دنبال دارد.
 • پاسخگویی تخصصی به پرسش شما

  برای ثبت رایگان پرسش در وبسایت ابن سینا و دریافت پاسخ تخصصی از پزشکان بر روی دکمه رو به رو کلیک نمایید.

نظر دهید

لغو پاسخ دادن