• (۱۹ آبان ۱۳۹۷)
  علت ۵۰ تا ۶۰ درصد سقط‌های مکرر همچنان ناشناخته است

  علت ۵۰ تا ۶۰ درصد سقط‌های مکرر همچنان ناشناخته است

  بارداری 911 بیمار مبتلا به سقط مکرر و پیامدهای ناشی از آن، ازسوی متخصصان مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا مورد بررسی و پژوهش قرار گرفت.

  بر این اساس نتایج حاصل از این بررسی‌ها که بیش از دوسال به طول انجامید، بیشترین فاکتور خطر برای سقط مجدد در بیماران مختلف ، تعداد سقط و پس از آن سن زنان است


   
  دکتر سهیلا انصاری پور، جراح و متخصص زنان، زایمان و فلوشیپ ناباروری و عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا به عنوان مجری طرح بررسی پیامدهای ناشی از سقط مکرر در 911 بیمار مبتلا به سقط مکرر در مراجعه به این مرکز، گفت: سقط مکرر به مواردی اطلاق می‌شود که سقط به صورت خود به خودی و حداقل دو تا سه بار متوالی تکرار شده باشد. خانم‌هایی که 2 بار سقط خود به خودی بالینی و پشت سرهم داشته باشند، کاندیدای معرفی به کلینیک درمان سقط مکرر خواهند بود


  وی در ادامه افزود: علل متعدد سقط مکرر همانند عوامل جنینی شامل اختلالات کروموزومی و ساختمانی و همچنین عوامل مادری مانند سندرم انتی فسفولیپید  ؛ مشکلات اناتومیکال رحم و عوامل هورمونی نشان داده شده‌اند. در سالهای اخیر همراهی اختلالات  DNA اسپرم نیز با سقط مکرر  مطرح شده‌اند . که علی رغم بررسی‌های متعدد علت ۵۰ تا ۶۰ درصد سقط مکرر همچنان ناشناخته است.

  دکتر انصاری پور با اشاره به اینکه از همان ابتدای فعالیت مرکز درمان ابن سینا ، در جهت بهبود امر تشخیص و درمان مبتلایان به سقط مکرر، کلینیک سقط مکرر فعالیت خود را بصورت یک کلینیک منحصر، آغاز کرد، یادآور شد: این کلینینک متشکل از  متخصصین زنان و زایمان، آندرولوژی، ژنتیک، ایمونولوژی، غدد، تغذیه و روانپزشکی که در سالهای اخیر فضای فیزیکی مستقلی نیز به آن اختصاص داده شده است.

  .  
  عضو هیأت علمی پژوهشگاه ابن سینا، عنوان کرد: با توجه به پیچیدگی در امر تشخیص و درمان سقط مکرر تاکنون پروژه‌هایی متعدد در جهت اولویت‌های تست‌های تشخیصی ، علل سقط مکرر و تأثیر مداخله‌های مختلف درمانی به انجام رسیده است. پس از رفع و اصلاح علل شناخته شده سقط مکرر ، بیماران به مدت ۲ تا ۳ ماه با مکمل‌های مورد نیاز ، اصلاح سبک زندگی شامل تصحیح عادات و رژیم غذایی، کاهش وزن در صورت چاقی  و فرصت برای بارداری خودبخود یا دریافت روش‌های کمک باروری در صورت نازایی تحت درمان قرار می‌گیرند.


  وی در خصوص نتایج حاصل از تحقیق و پژوهش‌های بعمل آمده از 1007 خانم باردار که در طی بازه زمانی  سال۹۴ الی ۹۶( دو سال و  ۳ ماه و ۲۱ روز ) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و 911 مورد به سقط مکرر مبتلا بوده‌اند، اشاره کرد: از نتایج مطالعه چنین بر می‌آید که بیشترین فاکتور خطر برای سقط مجدد در بیماران مختلف ، اولاً تعداد سقط و همچنین سن خانم‌هاست.

    گفتنی است: نتایج تکمیلی این پژوهش در پانزدهمین برنامه پایان ناباروری که روز شنبه، 19 آبان ماه سال جاری ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد با حضور مجری طرح و کارشناسان ارائه خواهد شد.