• (۲۱ خرداد ۱۳۹۷)
  برگزاری نخستین کارگاه تخصصی شناخت و درمان واژینیسموس در مرکز درمان ناباروری ابن سینا

  برگزاری نخستین کارگاه تخصصی شناخت و درمان واژینیسموس در مرکز درمان ناباروری ابن سینا

  نخستین کارگاه تخصصی شناخت و درمان اختلال درد در دخول لگنی تناسلی (واژینیسموس) روز سه شنبه 25 اردیبهشت 97 در سالن کنفرانس مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا برگزار شد. خانم دکتر مریم نکولعل سخنران  و مدرس کارگاه و آقای دکتر سیدعلی آذین دبیر علمی کارگاه بودند.

  واژینیسموس یکی از دلایل مهم و نسبتاً شایع ناباروری است کهچندان مور توجه متخصصان نیست و مردم نیز آگاهی چندانی از آن ندارند. هر روزه تعدادی از زوج‌ها با مشکل ترس، درد و ناتوانی در دخول واژینال، برای درمان به کلینیک سلامت جنسی این مرکز مراجعه می‌کنند.

  این کارگاه با هدف افزایش آگاهی و مهارت درمانگران تشکیل شد و آخرین مباحث کاربردی در تشخیص و درمان این اختلال ارئه شد. مباحث کارگاه شامل ارزیابی تجارب بالینی شرکت کنندگان، تعریف جدید واژینیسموس در DSM5، توصیف بیماری از زبان بیماران، انواع واژینیسموس، اجزای یک شرح حال کامل، اجزای یک برنامۀ درمانی، درمان‌های مؤثر و غیر مؤثر و گزارش روند درمان چند بیمار بود. همچنین، یک جلسۀ درمانی با زوج مراجعه‌کننده بازسازی شد (Role Playing). کارگاه به‌صورت تعاملی و با مشارکت فعال شرکت کنندگان برگزار شد و مورد استقبال بسیار آن‌ها قرار گرفت.

  از نقاط قوت این کارگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  تخصصی و جزئی بودن کارگاه، ارائۀ شرح حال‌های واقعی وچالش‌های روند درمان، ارائۀ درمان قدم به قدم، مشارکت‌دادن همسر در روند درمان، نقد درمان‌های غیر مؤثر و بازسازی جلسۀ مشاوره و درمان.