• (۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸)
  تأثیر بیماری‌های روان در مسائل زناشویی

  تأثیر بیماری‌های روان در مسائل زناشویی

  افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلالات خواب، اختلالات رفتاری، پرخاشگری و... مجموعه‌ای از رفتارهایی هستند که زندگی افراد را در ابعاد جسمی و روحی تحت‌تأثیر قرار می‌دهند که یکی از آنها بروز مشکلات جنسی است؛ چالش‌هایی که معمولا هم افراد برای حل آنها به پزشکان متخصص مراجعه نمی‌کنند و حتی زندگی‌شان با مخاطراتی همچون طلاق و طردشدگی اجتماعی روبه‌رو می‌شود.


  معمولا خانواده‌ها در ایران حاضر نیستند اختلال روان را بپذیرند و روانپزشکان را قبول ندارند؛ برای همین هم در مراحل ابتدایی شکل‌گیری مشکلاتشان به متخصصان مراجعه نمی‌کنند. بسیاری از اختلالات روحی و روانی مانند افسردگی‌ها، اضطراب، وسواس‌ها و... می‌تواند تأثیر بسیار قابل‌توجهی روی میل جنسی و عملکرد جنسی افراد بگذارد. خوب است بدانید که وقتی علت اختلالات جنسی را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که این اختلالات بیشتر جنبه سایکولوژی یا روانشناسی دارند تا جسمی؛ به‌طوری که می‌توانیم بگوییم که تقریبا دوسوم اختلالات جنسی جنبه روانی دارد و یک سوم باقیمانده هم هر دو موضوع را شامل می‌شود؛ یعنی مشکلات روانی و جسمی با هم دخالت دارند و این در حالی است که مردم کمترین آگاهی‌ها را در این‌باره دارند.

  درحالی‌که حداقل در حوزه نازایی، این مسئله بسیار مهم است و حتی می‌تواند باعث جدایی افراد و از بین رفتن زندگی مشترک شود. در این بین گاهی با وجود صرف وقت در جلسه مشاوره، زوجین به جای توجه به صحبت‌های درمانگر به بحث با یکدیگر می‌پردازند و مشکل را گردن یکدیگر می‌اندازند؛ به‌طور مثال در برخی مواقع حتی می‌بینیم که برای بیمار دارو تجویز می‌شود و در مراجعه بعدی، پزشک متوجه می‌شود فرد اصلاً دارو را مصرف نکرده است. این در حالی است که تقریبا تمام اختلالاتی که جنبه روانپزشکی دارند نیازمند مصرف دارو هستند ولی اینطور نیست که فقط به آنها دارو داده شود بلکه تمرین‌هایی هم برای مکمل درمان به زوجین داده می‌شود که با همراهی هم و برای حل مشکلاتشان باید انجام دهند. به همین سبب است که معتقدم اطلاع‌رسانی و کارکردن در حوزه سلامت جنسی جای بسیار زیادی دارد و باید تلاش کنیم تا این موضوع مغفول نماند.

  بهزاد قربانی/روانپزشک