• (۱ بهمن ۱۳۹۷)
  برگزاری کارگاه شناخت و درمان واژینیسموس در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا

  برگزاری کارگاه شناخت و درمان واژینیسموس در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا

  اختلال درد/ دخول لگنی- تناسلی از اختلالات دسته بندی شده Dsm5 است و واژینیسموس یکی از این دسته اختلالات است. طبق تعریف جدید، هرگونه ترس، درد، مشکل یا سفتی عضلات در هنگام دخول واژینال به مدت شش ماه که باعث دیسترس بالینی شود، می‌تواند واژینیسموس باشد. واژینیسموس ممکن است اولیه یا ثانویه، کامل یا نسبی، موقعیتی یا همیشگی باشد.

  اختلال واژینیسموس می‌تواند به مشکلات شدید جنسی و روانی در همسران و گاهی طلاق و حتی افکار خودکشی منجر شود.

  شیوع واژینیسموس در جوامع مختلف از ۴ تا ۴۰ درصد گزارش شده است، اما آمار دقیقی از شیوع این اختلال در ایران در دست نیست. در فرهنگ عامه این مشکل با تعابیری مانند قفل شدن و طلسم شدن عروس بیان می‌شود.

  متأسفانه برخی درمان‌های خطرناک، غیرعلمی و غیراخلاقی مانند بیهوش کردن زن هنگام نزدیکی در برخی مطب‌ها انجام می‌شود که عوارض جدی‌ای به دنبال دارد.

  واژینیسموس جزو اختلالات درمان‌پذیر جنسی است و درمان مورد اتفاق آن، درمان شناختی- رفتاری است. همچنین، واژینیسموس یک اختلال جنسی مرتبط با فرهنگ است و درمان آن نیز حتماً باید با در نظر گرفتن حساسیت‌های فرهنگی انجام شود.

  با هدف انتقال تجربیات متخصصان کلینیک سلامت جنسی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در تشخیص و درمان این اختلال به علاقه‌مندان و درمانگران این حوزه، کارگاه «شناخت و درمان اختلال درد/دخول (واژینیسموس)» پنج‌شنبه چهارم بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۸ صبح در مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا برگزار می‌شود.

  تشخیص‌های افتراقی، آثار بالینی، علل روانشناختی و باید و نبایدهای درمان واژینیسموس از جمله محورهای اصلی این کارگاه است‌ متخصصان زنان و زایمان، اورولوژی، روانپزشکی، پزشکی اجتماعی، پزشکی خانواده، همۀ مقاطع مامایی، مشاورۀ مامایی، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روانشناسی خانواده می‌توانند در این کارگاه شرکت کنند. برای ثبت‌نام در این کارگاه می‌توانید با شماره  تلفن: ۲۳۵۱۹-۰۲۱ داخلی ۶۰۷ تماس بگیرید یا به نشانی: تهران، خیابان شریعتی، نبش خیابان یخچال، مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، واحد آموزش مراجعه کنید.