• درمانگاه درمان ناباروری مردان

  درمانگاه درمان ناباروری مردان، بخشی از کلینیک درمان ناباروری است. در نخستین مراجعه به کلینیک درمان ناباروری، حضور زن و شوهر الزامی است. زوج‌های نابارور (زن و مرد) در مراجعه به این کلینیک به ترتیب در پنج گروه تخصصی زنان و زایمان، آندرولوژی، ایمونولوژی، جنین شناسی و ژنتیک مطابق خدمات تشخیصی زیر مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند:

  درمان ناباروری زنان: ضمن انجام بررسی‌های لازم و معاینه کلینیکی توسط متخصص زنان، زایمان و ناباروری، بر اساس صلاحدید متخصص و موافقت بیمار امکان استفاده از هر یک از خدمات تشخیصی زیر فراهم می‌شود:

  آزمایش‌های تشخیصی هورمونی، آزمایش‌های تشخیصی زنان از نظر ناباروری، سونوگرافی، هیستروسونوگرافی، لاپاروسکوپی و هیستروسکوپی تشخیصی

  پس از انجام بررسی‌های لازم توسط متخصصان زنان و زایمان و ناباروری، در صورت وجود اختلالات غدد درون ریز، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های عفونی، اختلالات قلبی عروقی و دیگر بیماری‌های زمینه ای، بیمار به پزشکان مشاور و مقیم در مرکز، ارجاع داده می‌شود. همچنین در صورت شک به اختلالات ایمونولوژیک، زوج به مشاوران مجرب در این زمینه ارجاع داده خواهند شد.

  ضمن انجام بررسی‌های لازم و معاینۀ بالینی توسط آندرولوژیست (متخصص درمان ناباروری مردان) بر اساس صلاحدید متخصص و موافقت بیمار، هر یک از خدمات تشخیصی زیر درخواست خواهد شد: آزمایش‌های هورمونی، آزمایش‌های تخصصی شامل بررسی و آنالیز مایع منی، انجام تست‌های تکمیلی بررسی قدرت باروری اسپرم (Sperm-Function Tests) ، استخراج اسپرم از اپیدیدیم (PESA) ، استخراج اسپرم از نسج بیضه(TESE) ، ویبراتور (Electro ejaculation) برای استحصال اسپرم در افراد خاص زوج نابارور (زن و مرد).

  زوج نابارور برای بررسی و ارزیابی علل وراثتی- ژنتیکی مؤثر در بروز ناباروری  با متخصص ژنتیک پزشکی مشاوره می‌کنند و در صورت صلاحدید متخصص و موافقت بیمار، خدمات تخصصی لازم شامل هر یک از موارد زیر را دریافت می‌کنند: مشاورۀ لازم در شروع و حین درمان انجام کاریوتایپ و آنالیز کروموزومی بررسی حذف قطعات ژنی کروموزوم‌های جنسی (کروموزوم ) ، ارائۀ مشاورۀ لازم در شروع و تداوم درمان.

   پس از انجام اقدامات تشخیصی و جمع آوری نتایج آزمایش‌ها و بررسی‌ها، متخصصان زنان و زایمان، آندرولوژی و جنین شناسی در یک جلسه نتایج را بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کنند و بهترین روش درمانی را به زوج پیشنهاد می‌کنند. پس از تعیین پروتکل درمانی در جلسۀ مشترک تیم تخصصی، تمام زوج‌های کاندیدای روش‌های درمانی کمک باروری (IUI,ICSI,IVF) با متخصص جنین شناسی مشاوره می‌کنند. نتیجۀ نهایی این جلسه و درمان نهایی پیشنهادی در یک جلسه توسط متخصص جنین شناس به زوج اطلاع داده می‌شود و در این جلسه به همۀ پرسش‌ها و نکات مبهم زوجین به طور کامل پاسخ داده می‌شود.  در این جلسه (مشاورۀ جنین شناسی) زوجین ضمن آگاهی از روند درمان، محدودیت‌ها و مزیت‌های روش پیشنهاد شده، میزان موفقیت و دیگر اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند و پس از آگاهی کامل، در انتخاب نهایی روش درمانی خود مشارکت می‌کنند و سپس، برای شروع درمان تعیین شده راهنمایی می‌شوند.

  زمان لازم برای طی کردن هر یک از مراحل:

   ویزیت اول: گرفتن شرح حال از بیمار، معاینه، بررسی مدارک و آزمایش‌های پیشین و درخواست مدارک مورد نیاز

  ویزیت دوم: بررسی مدارک توسط متخصص زنان؛ در صورت پیدا شدن اختلالی خاص، بسته به علت ایجاد کننده، پزشک درصدد رفع آن با تجویز دارو، انجام آزمایش، مشاوره و یا جراحی برمی‌آید. در این حالت ممکن است به یک تا چند جلسه معاینه نیاز باشد. در غیر این صورت برنامۀ پیشنهادی درمان ناباروری یا سقط مکرر، در همان ویزیت دوم به زوج اطلاع داده می‌شود. فاصلۀ زمانی بین ویزیت اول و دوم معمولاً حداکثر حدود یک ماه است.

  ویزیت‌های بعدی با توجه به نوع برنامۀ درمانی متفاوت است. درمان ناباروری به روش IUIحدود 15 روز طول می‌کشد (شروع از روز 3-1 قاعدگی). این روش تا 3 بار قابل تکرار است.  درمان ناباروری به روش ICSI (میکرو اینجکشن) حدود 45 روز طول می‌کشد. این روش تا 12 بار قابل تکرار است.

   

Categories