• ارکیوپکسی

   ارکیوپکسی روشی است که در آن، جراح بیضه نزول نکرده را به داخل کیسه بیضه منتقل می‌کند. ارکیوپکسی اغلب برای نوزدان پسر یا بچه‌های کم سن و سال که به نهفتگی بیضه یا بیضه نزول نکرده کریپتورکیدیسم (cryptorchidismدچارند، به‌کار می‌رود. البته گاهی ارکیوپکسی در نوجوانان و بزرگسالان ، برای یک یا هر دو بیضه نیز انجام می‌شود. در بزرگسالان، اغلب ارکیوپکسی برای درمان پیچش بیضه انجام می‌شود؛ این حالت یک اورژانس اورولوژی است که در نتیجۀ پیچیدن بیضه به دور طناب اسپرماتیک و در نتیجه، کاهش خون‌رسانی ایجاد می‌شود.

  کریپتورکیدیسم (بیضه نهفته یا نزول‌نکرده) شایع‌ترین اختلال سیستم تناسلی مردان است که 5-3% نوزادان پسر به‌موقع متولدشده (ترم) و 32-30% نوزادان پسر زود متولدشده (زودرس) دچار آن می‌شوند. در بیشتر نوزادان طی چند ماه  اول پس از زایمان این مشکل خودبه‌خود اصلاح می‌شود و تنها 8/0% نوزادان پس از 3 ماهگی، هنوز دچار بیضه نزول‌نکرده هستند. به‌دلیل نتایج بالقوه جدی کریپتورکیدیسم، پزشکان وقتی سن نوزاد بیش از 6 ماه باشد و همچنان این حالت ادامه داشته باشد، اتلاف وقت بیشتر را توصیه نمی‌کنند، چون به‌ندرت پس از این سن بیضه‌ها خودبه‌خود پایین خواهند آمد. در بیشتر موارد کریپتورکیدیسم با اختلالات ژنتیکی که موجب نقایص ساختمانی سیستم ادراری تناسلی می‌شوند، مرتبط است. تفاوتی از نظر بروز کریپتورکیدیسم در میان نژادها و اقوام مختلف گزارش نشده است.

  کریپتورکیدیسم معمولاً وقتی که متخصص اطفال، نوزاد تازه متولد شده را معاینه می‌کند، تشخیص داده می‌شود، ولی در هر زمان دیگر قبل از بلوغ نیز قابل تشخیص است. در 20% موارد با لمس و معاینه، جایگاه بیضه مشخص نمی‌شود که در این موارد پزشک تحریک هورمونی یا سونوگرامی انجام می‌دهد. جراحی، قدم دوم در جست‌وجوی بیضه غیر قابل لمس است. جراح ممکن است با جراحی باز کشاله ران و یا از طریق لاپاروسکوپی به جست‌وجوی بیضه یا بیضه‌ها بپردازد. در این موارد پس از یافتن بیضه طی عمل جراحی، ممکن است یا به‌طور  مستقیم یا مرحله‌ای اقدام به ارکیوپکسی شود.

  ارکیوپکسی روشی است که در آن جراح با نخ‌های قابل جذب، بیضه نزول‌نکرده را به‌داخل کیسه بیضه وصل می‌کند.

  ارکیوپکسی اغلب برای نوزادان پسر یا بچه‌های کم سن و سال که دچار نهفتگی بیضه یا بیضۀ نزول‌نکرده کریپتورکیدیسم (cryptorchidism) دچارند، به‌کار می‌رود.

  البته گاهی ارکیوپکسی برای درمان پیچش بیضه انجام می‌شود؛ این حالت یک اورژانس اورولوژی است که در نتیجۀ پیچیدن بیضه به دور طناب اسپرماتیک و در نتیجه، کاهش خون‌رسانی ایجاد می‌شود.

  ارکیوپکسی با نام‌های دیگر، مانند ارکیدوپکسی (Orchidopexy)، ارکیوپکسی کشالۀ ران، اصلاح نهفتگی بیضه یا بیضه نزول‌نکرده (اصلاح کریپتورکیدیسم) و اصلاح پیچش بیضه نیز شناخته می‌شود.

  برای درک ضرورت انجام ارکیوپکسی در کودکان، باید از چگونگی رشد و نمو بیضه اطلاع داشته باشیم.

  پس از ماه هفتم بارداری رباط رویانی (جنینی) طناب‌مانندی به‌نام گوبرناکولوم (Gubernaculum) در داخل ناحیه کشالۀ ران به بیضه‌ها وصل می‌شود. بین هفته‌های 28 تا 35 بارداری گوبرناکولوم به داخل کیسه بیضه مهاجرت و فضایی را برای نزول بیضه ایجاد می‌کند. در روند طبیعی، هم‌زمان با تولد نوزاد پسر، بیضه‌ها به‌دنبال گوبرناکولوم به سمت پایین و به داخل کیسه بیضه نزول می‌کنند، این روند در اثر عوامل زیر دچار اختلال می‌شود:

  1-  کمبود ترشح هورمون جنسی مردانه (آندروژن)

  2-ناهنجاری‌های ساختمانی در ناحیۀ تناسلی نوزاد پسر

  3-اختلال عصبی در ناحیه تناسلی

  ارکیوپکسی در کودکان به دلایل زیر باید انجام شود:

  1- به حداقل رساندن خطر ناباروری: مردان بالغ مبتلا به کریپتورکیدیسم نسبت به مردان  با بیضه‌های طبیعی، تعداد اسپرم کمتری دارند و اسپرم‌های با کیفیت پایین‌تر تولید می‌کنند. با افزایش سن در پسر بچه‌های مبتلا به کریپتورکیدیسم یک‌طرفه و دوطرفه، احتمال ناباروری افزایش می‌یابد. بنابراین عمل ارکیوپکسی هر چقدر زودتر انجام شود، مؤثرتر خواهد بود. احتمال ناباروری در مردان مبتلا به نهفتگی یک‌طرفه بیضه، 40% و در حالت دوطرفه تا 70% افزایش می‌یابد.

  2-کاهش خطر سرطان بیضه: احتمال بروز تومورهای بدخیم بیضه در بیضه‌های نزول نکرده 48 برابر بیضه‌های طبیعی تخمین زده می‌شود. 10% مردان مبتلا به کریپتورکیدیسم دچار سرطان بیضه می‌شوند.

  3-کم‌کردن خطر آسیب‌های ناشی از ضربه به بیضه: بیضه‌های نزول نکرده‌ای که در ناحیه کشاله ران باقی مانده‌اند، نسبت به ضربات خفیف ورزشی و فشار ناشی از کمربند صندلی اتومبیل بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

  4-پیشگیری از پیدایش فتق کشالۀ ران: فتق کشاله ران اختلالی است که وقتی اتفاق می‌افتد که بخشی از محتویات روده در کیسه فشرده می‌شوند. این شبیه حالتی است که در نوزاد پسر دچار کریپتورکیدیسم  اتفاق می‌افتد، زیرا راه ارتباطی که کیسه بیضه را به حفره شکمی متصل می‌کند، پس از تولد باز باقی می‌ماند. در حالت عادی، این راه ارتباطی کمی پس از نزول بیضه به داخل کیسه بیضه بسته می‌شود. اگر این راه ارتباطی به هر دلیلی باز بماند، بخشی از روده نوزاد می‌تواند به‌داخل آن برود و گیر بیافتد که این حالت فتق مسدودشده (Strangulated) نامیده می‌شود. این بخش از روده گرفتارشده در کیسه ممکن است به‌دلیل قطع جریان خون دچار مرگ شود و حالت اورژانس پزشکی ایجاد کند

  5-پیشگیری از پیچش بیضه در نوجوانان: بیشتر موارد ارکیوپکسی در نوجوانان و بزرگسالان برای درمان پیچش بیضه انجام می‌شود.

  بیضه‌هایی که تا زمان بلوغ پایین نیامده باشند، معمولاً با ارکیکتومی (Orchiectomy) از بدن خارج می‌شوند.

  مراحل ارکیوپکسی برای اصلاح بیضه نزول‌نکرده:

  ایجاد یک برش بر شکم در محل بیضه نزول‌نکرده و برش دیگر بر کیسۀ بیضه

  جداکردن بیضه از بافت احاطه‌کننده

  بیرون‌کشیدن بیضۀ متصل‌شده به طناب اسپرماتیک از طریق برش شکمی

  فرستادن بیضه به سمت پایین در داخل کیسۀ بیضه

  دوختن بیضه در محل مورد نظر داخل کیسه بیضه

   

Categories