• خراش آندومتر چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

  • خراش آندومتر چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

  • - خراش آندومتر روشی برای افزایش موفقیت درمان ناباروری به روش IVF یا میکرواینجکشن است. استفاده از این تکنیک در برخی موارد می‌تواند شانس لانه‌گزینی جنین در آندومتر یا بافت دیوارۀ رحم را افزایش دهد. این تکنیک یک ماه پیش از سیکل درمان به روش IVF یا میکرواینجکشن انجام می‌شود و در این روش، پوشش آندومتر جدار رحم با یک ابزار مخصوص به‌طور سطحی خراشیده می‌شود. این خراش موضعی باعث ایجاد واکنش التهابی و افزایش گلبول‌های سفید و در نتیجه، ترشح بیشتر فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها خواهد شد. فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها از جمله عوامل مؤثر در لانه‌گزینی و رشد جنین و جفت هستند. خراش آندومتر اغلب در مواردی کاربرد دارد که با وجود کیفیت خوب جنین، بارداری اتفاق نمی‌افتد.
    زمان انجام خراش آندومتر بسیار مهم است. بهترین زمان برای خراش آندومتر، روز ۲۱ سیکل عادت ماهانه است، البته برای خانم‌هایی که پریودشان منظم است. در صورت بی‌نظمی عادت ماهانه، پزشک روز مناسب را مشخص خواهد کرد. همچنین از این روش نباید در همان دورۀ درمان ناباروری استفاده کرد و بهتر است یک سیکل قبل از شروع درمان ناباروری انجام شود.
    در این روش پزشک متخصص دهانۀ رحم را با اسپکلوم باز می‌کند و با ابزار مخصوص یک خراش سطحی در نقطه‌ای مناسب از جدار رحم ایجاد می‌کند. خراش آندومتر نیازی به بیهوشی ندارد و فقط بیمار ممکن است احساس درد و گرفتگی کند که با خوردن قرص مسکّن برطرف می‌شود.

دسته بندی ها